Tallinna Ülikoolis kolmandat korda toimunud spordikorraldajate inspiratsioonipäeva SCULT Fest raames valiti välja tänavuse aasta parimad spordivabatahtlikud. Pärnu Kahe Silla Klubi abiline Krister Randver pälvis aasta spordivabatahtliku tunnustuse. Igapäevast leiba teenib Krister avalikus sektoris ning panustab iga vaba hetke spordisündmuste korraldamisse. Nii koguneb aastas noormehe „portfelli“ mitukümmend eriilmelist üritust üle Eesti.
Korraldamisega Kristeri pingutused aga ei piirdu. Kui vähegi võimalik, lööb spordihuviline isegi rajal kaasa. Vabatahtlik võib end tunda kolmekordselt õnnelikult, arvab Krister. Miks nii?
Uurisime värskelt preemiasaajalt, miks ta vabatahtlikuna tegutseb ning mida kogukondlikult panustades enim hindab.
Millal tegid vabatahtliku tööga esmakordselt tutvust, kuhu nüüdseks jõudnud oled ja millega igapäevaselt tegeled?
Tõsisem huvi vabatahtliku töö vastu tekkis neli-viis aastat tagasi ja esimeseks ürituseks oli Tallinna vanalinna päevad. Meenub, et vabatahtlikuna sobiva tegevuse leidmine oli toona üsnagi keeruline, sest mul puudus vastav tutvusringkond. Pealegi, keeruline oli leida infot erinevate võimaluste kohta. Tänasel päeval on alustamine eriti lihtsaks tehtud: külastad Vabatahtlike Väravat või vabatahtlikega tegeleva SCULT-liikumise veebilehti ning leiad endale meelepärased tegevused. Just viimane on mulle eriliselt sümpaatne, sest koondab arvukalt jooksuüritusi. Põhjusi ei pea kaugelt otsima, sest tegelen isegi jooksmisega. Üritused, kus õnnestub olla nii vabatahtlik kui osaleja, on omamoodi erilised ja meeldejäävad.
Juba kümme aastat toimetan igapäevaselt avalikus sektoris kontoritööd tehes. Tagumikutundide tasakaalustamiseks olen üle kuue aasta seotud turvaettevõttega, mis on viinud mind kõikvõimalikele meelelahutusüritustele sh spordiüritustele. Samas olen alati tahtnud teha ja proovida uusi asju. Huvi vabatahtliku töö vastu on ilmselt nendest kahest välja kasvanud, sest nii saan ennast proovile panna uutes kollektiivides ja ülesannetes.
Mida vastne tunnustus sinu jaoks tähendab?
Kahtlemata on suur au saada oma panuse eest selline tänu ja positiivne tagasiside mitmetelt ürituste korraldamisega seotud ühingutelt. See on kinnitus, et teeme õiget asja: justnimelt teeme, sest ürituste edukus sõltub eelkõige meeskonnatööst. Tunnustati küll mind, kuid jagan seda rõõmusõnumit kõikidega, kellega koostööd teinud olen. Kinnitust sai tõsiasi, et spordirahvas on rõõmus ja teotahteline.
Minu tegevuses vabatahtlikuna, aga kaasamisprotsessis laiemaltki, on võimatu alahinnata Riina Altpere panust. Oktoobris pälvis Pärnu Kahe Silla Klubi vabatahtliku sõbra kvaliteedimärgise. SCULT galal auhinnati Riinat kui aasta spordivabatahtlike kaasajat. Lisaks minule on klubi juures toimetamas eelmiselgi aastal spordivabatahtliku tiitli saanud Andres Tinkus. Seega on Kahe Silla Klubist kujunenud kvaliteedimärk ja tublisid vabatahtlikke leidub klubi juures palju enam.
Mida pead vabatahtliku töö juures kõige olulisemaks ning mida see sulle annab?
Uued tutvused, vaheldusrikas töö, huvitavad ülesanded, head emotsioonid, kaunis Eestimaa loodus – need on vaid mõned esiti meenuvad märksõnad.
Hea vabatahtliku tunneb enamasti ära kahe märksõna järgi: motivatsioon ja kohusetundlikkus. Motiveeritud on vabatahtlik, kes jääb igas olukorras aktiivseks ega anna alla pingelisteski situatsioonides. Keegi ei taha näha mossis nägudega ja pahas tujus korraldustoimkonda, sest nii jääks kogu ettevõtmisest halb mulje. Kohusetundlikkus algab kohale tulemisest kokkulepitud ajal. Ei ole võimalik korraldada üritust sama kõrgel tasemel, kui hommikul selgub et personali on vähem kui planeeritud. Kohusetundlikkus tähendab ka oma ülesannete täitmist ja vajadusel abi küsimist, mitte käed rüpes ega nutitelefonis istumist. Kogemus ja oskused tekivad töö käigus ning ei tasu peljata, et ülesanded käivad üle jõu. Julge pealehakkamine on vähemalt pool võitu!
Isiklikult olen töös vabatahtlikuna saanud palju huvitavaid kogemusi: näiteks poolmaratoni tempomeistrina, joogipunkti vastutava juhina, juhtratturina, discgolfi spotterina, curlingu ajamõõtjana, triatloni rattavahetusala liikmena ning enamasti kõikides rahvajooksude töölõikudes. Kui tegutsen ehituse ja logistikaga, leian tavaliselt aega panustada teistessegi valdkondadesse. Paralleelselt pean oluliseks noorte vabatahtlike juhendamist ja koolitamist, sest vanemate kogemuse jagamine aitab neil paljutki õppida.
Korralduspäeva lõpuks saan enamasti olla kolmekordselt õnnelik: minu töö sai korralikult tehtud, osalejaid kogesid positiivseid emotsioone ning õnnestunud sündmuse korral jäi ka korraldaja rahule. Nii tulevad kõik järgmiselegi üritusele.
Pärnu Kahe Silla klubi tegevusalaks on spordiürituste korraldamine. Kokku organiseeritakse nelja sündmust: Luitejooksu, Pärnumaa Võidupüha maratoni, Jüri Jaansoni Kahe Silla jooksu ja ja Pärnu Rannajooksu. Korraldamisel on abiks enam kui kakssada erinevas vanuses vabatahtlikku. Ettevalmistused 2019. aasta sündmusteks on alanud. Kõik huvilised, kes soovivad organiseerimisel abistada, saavad ühendust võtta läbi spordiklubi veebilehe kontaktvormi.
Kommenteeri