Hingega rajalLähipäevil saab Pärnus alguse inspireeriv liikumisprojekt “Hingega rajal”, mis kutsub noori nende vaimse ja füüsilise heaolu nimel regulaarselt liikuma.

Projekti tunnusnägudeks on kaks energilist Pärnumaa teismelist Katry-Mary (14) ja Anna Maria (16), kelle eeskujul soovitakse julgustada noori leidma igapäevasest liikumisest rõõmu ja tuge. Projekti eestvedajad alustasid idee kavandmist teadmisel, et liikumisel on väga positiivne mõju elukvaliteedi tagamisel ja et noorte vaimse ja füüsilise tervise probleemidega tuleb pidevalt tegelda. Ehkki reklaamplakatitel võib olla harjumuste kujundamisel teatud efekt, ei asenda need reaalseid inimesi ja tegevusi.

Esimene väljakutse esitatakse Katry-Maryle ja Anna Mariale juba 20. aprillil Jõulumäel toimuval luitejooksul, ent põnevaid üritusi on neil kavas külastada terve hooaja vältel. Eriline saab olema 6. septembril toimuv tuledesäras Pärnu õhtujooks, millest võtavad osa paljud maakonna noored, sest distants ja õhkkond on popp ja noortepärane. Finaalina on 26. oktoobril kavas Pärnu rannajooks, mis viib osalejad kuulsa Pärnu plaaži servale.

Palju enamat kui sport

Hingega rajal“Hingega rajal” pole pelgalt spordiprojekt – esiplaanil on mõõduka liikumise väärtustamine, vaimse tasakaalu hoidmine ja tervislik elustiil, mitte sportlikud saavutused. Eesmärk on pakkuda noortele eeskujusid, praktilisi teadmisi ning küünarnukitunnet, mis tekib positiivsete elamuste jagamisel.

Projekt on mitmekihiline ja valdkondadeülene, sest see ühendab terviseedendust, noorsootööd ja sotsiaalset kaasatust. Noored hakkavad oma kogemusi ja arengulugu jagama sotsiaalmeedias, eeskätt Instagramis (jälgi hingega_rajal) ja TikTokis, jõudes sõnumitega just sinna, kus nende eakaaslased igapäevaselt liiguvad. Projektiga liitus ka Pärnu Postimees.

Lisaks füüsilisele aktiivsusele pannakse rõhku ka vaimsele tervisele ja sotsiaalsetele oskustele. Osalejatele tutvustatakse vabatahtliku töö võimalusi näiteks liikumisüritustel abiks olles, samuti saavad nad teadmisi spordivarustuse valikust, keharaskusega treeningutest, jooksutehnikast ja tervislikust toitumisest, niisamuti räägitakse vaimse tervise teemadel. Tähtsaid teemasid on palju ja projekti eestvedajad leppisid kokku, et neid tõstatakse vastavalt vajadusele ja kaasatud noorte küsimustele tuginedes.

Eriliseks teeb algatuse seegi, et projekt nime valisid noored ise ja tiimiriiete disainimiselgi oli nende enda käsi mängus.

„Kuna selline huvitav ettepanek tehti, võtsin ta kohe vastu, sest liigun agaralt ja suhtlen palju teiste noortega,“ rääkis Häädemeestelt pärit Katry-Mary, kelle sõnutsi on liikumine aidanud ta õigele teele. „Olen aru saanud, et väga oluline on tahtejõud ja kindlasti suudame ka teisi noori liikuma kaasata, sest füüsilist koormust peavad kõik saama.“

Pärnus elav Anna Mariagi peab liikumist eluliselt tähtsaks, sest veidi enam kui aasta jooksul on tulemused silmnähtavad. „Tunnen end nii vaimselt kui füüsiliselt väga palju paremini ja soovin nüüd teisigi omaealisi enda kogemuse baasilt veenda, kui kasulik see päriselt on.“

Kes kaasa löövad?

Projekti tugimeeskonnas löövad kaasa spetsialistid mitmest valdkonnast: Pärnu linnavalitsuse noorsootöö ja huvihariduse eksperdid, Pärnu Kahe Silla klubi korraldustiim, Anu Jooksutrennide juhendaja Anu Piiroja, välispordirajatiste ekspert, menuka Striidikooli asutaja Erik Naissaar ning Pärnu MoNo mobiilne noorsootöö tegijad. Noorte ja tugimeeskonna ühtse välimuse eest hoolitses eritellimusel spordi- ja vabaajariideid valmistav tiimiriided.ee.

Pärnu linnavalitsuse noortegarantii tugisüsteemi juhtumikorraldaja Triin Mäger märkis, et soovib noorte kõrval sammuda ka siis, kui nad tänu eduelamusele liikumisrõõmu kogevad. “Koos on kergem liikumisega alustada ja edasi pürgida. Olen enda nahal kogenud, kui võimas vahend on sport vaimse ja muidugi ka füüsilise vormi parandamiseks,“ rääkis Mäger, kes soovib, et noored oleksid terved ja usub, et selle algatuse kaudu saab nii mõnegi teismelise liikumispisikuga nakatada.

Pärnu MoNo mobiilse noorsootöö koordinaator Merlyn Jürgenson näeb projektist igakülgset kasu tõusvat. „Olen veendunud, et sellised algatused tugevdavad noorte ühtekuuluvustunnet, inspireerides teisigi tervislikumaid valikuid tegema.“

Pärnu linnavalitsuse noortegarantii tugisüsteemi projektijuhi Kristi Kivisaare arvates on erinevate valdkonade koostöös sündinud projektil mõju noortele turvalisema keskkonna loomisel. “Siin toome kokku erinevad ressursid, et ka noored märkaksid, et nende kõrval – hingega rajal – on kogukonnas olulised partnerid,” rääkis projekti üks eestvedajatest, kelle arvates ei tasu vahel peljata ka ebaõnnestumist, sest nii õpitakse ka õnnestuma.

Pärnu linna huvihariduse ja noorsootöö peaspetsialist Reeli Jantson peab algatust heaks näiteks, sest loodud on tugev taustsüsteem, kus eri partneritel on kanda tähtis roll. “Kui noored seda näevad ja sel moel kaasatud on, liituvad ka nende eakaaslased.”

Pärnu Kahe Silla klubi liikumisürituste peakorraldaja Vahur Mäe sõnul panevad head eeskujud tegutsema. “Kõik meie üritustel osalejad on tublid eeskujud, ent selle projekti eesmärk on mõjutada positiivselt tulevikutegijaid, kelleks on noored.”

“Nemad teavad täpselt, millistele teemadele keskenduda ja nuppudele vajutada ja ma olen väga veendunud, et meie noored saadikud suudavad oma sõnumid ka edukalt edastada,” rääkis Mäe. “Sport ja liikumine on võrratud valdkonnad, sest kätkevad endas väga paljusid elu aspekte nagu kaasamine, väärtushinnangute kujundamine ja ka näiteks sotsiaalsete oskuste arendamine.”

Fotod: Elise Saarna