Hiljuti Valgas Eesti Spordiaasta 2014 raames toimunud spordikorralduse inspiratsioonipäev tõi piirilinna üksjagu elevust, sest juttu tehti spordivabatahtlikkusest – nii kohalike kui piiritaguste eestvedajate pilgu läbi.
2014. aasta on Eesti Kultuuriministeeriumi ning Eesti Olümpiakomitee eestvedamisel kuulutatud üleriigiliseks liikumisaastaks, mis suunab fookuse muuhulgas neile, kes seni spordiradadelt mingil põhjusel eemale on jäänud. Arvuka liikujaskonna meeleheaks on spordisündmuste korraldajad aktiviseerunud ning nii näemegi, kuidas kalender üha tihedamalt erinevate alade võistlustega täitub.
Rahvajooksude korraldajad räägivad üha suurematest ja erilisematest jooksu- ja käimisüritustest ning loevad ette numbreid, et taas langes mõni osalusrekord ning loeme kommenteere, et selliseid spordipidusid varem nähtud ei ole.
Inspiratsioonipäeval tõdeti, et Eestis korraldatavad sündmused on kõrgel tasemel, mis saab võimalikuks vaid tänud vabatahtlike kaasamisele. On neid korraldajaid, kes süsteemselt ja läbimõeldult vabatahtlikega suhtlust planeerivad, ent palju neidki, kel mahukas arendustöö alles ees seisab.
Valgas said paljude seas sõna Vasaloppeti suusamaratoniks valmistuv Ringvaate reporter Jüri Muttika, kelle sõnul on sport emotsioon ning võita saab vaid iseennast. Peasesinejana astus üles Guin Batten Suurbritanniast, kelle ettekanne keskendus Londoni olümpiamängude näitel vabatahtlike rollile suursündmuste korraldamisel.
Bulgaarlanna Laska Nenova Rahvusvahelisest Spordi- ja Kultuuriassotsatsioonist ISCA rääkis, kuidas toimub Euroopa tasemel vabatahtlike kaasamine ning suurte liikumiskampaaniate korraldamine ja tõdes, et näiteks tema koordineeritav Move Week on pikaajaline korraldustöö vili.
Pärnu Kahe Silla Klubi nimel esines spordisündmuste peakorraldaja Vahur Mäe, rääkides spordisündmuse kvaliteedi mõõtmisest ning tutvustas erinevaid korraldamise nn tööriistu.
„Parima spordisündmuse nimel peaks korraldaja suutma end asetada osaleja rolli ning läbima teekonna, mis algab sündmuse info hankimisest, jätkub võistluspaika saabumise, lisateenuste tarbimise ning lõpuks areenilt lahkumisega“, seletas korraldaja klienditeekonna analüüsimeetodi tausta ning lisas, et kui saadav kogemus on unikaalne, kohtutakse spordihuvilisega tõenäoliselt ka edaspidi.
Inspiratsioonipäeva raames toimusid ka töötoad, mille eesmärgiks sai Valgas toimuva Loskutovi jooksu teenuse kontseptsiooni loomine. Töötoa eestvedajad jagasid oma kogemuste taustal soovitusi ning kaasalööjad arutasid, millised on võimalused jooksu eriilmeliseks korraldamiseks.
Pärnu Kahe Silla Klubi koondab ligi 200 spordivabatahtlikku. Aastaringselt tegutseb sündmuste ettevalmistamisega kuni 14 inimest – neid võib nimetada pikaajalisteks vabatahtlikeks (long-term volunteers). Spordisündmuste lähendes panustab lühiajaliselt ülejäänud personal, keda loetakse lühiajalisteks vabatahtlikeks (short-term volunteers).
Tänavu klubi poolt korraldatav suurim sündmus, Jüri Jaansoni Kahe Silla jooks, toimub 6.-7. septembril Pärnu uuenenud kallasradadel.
Kommenteeri