Septembri viimase päevaga tõmmati joon alla Pärnu linna ja Kahe Silla Klubi ühisele liikumiskampaaniale Liigume Pärnus, mille käigus registreeriti sadu liikumiskordi ning läbi kokku tuhandeid kilomeetreid.
Kampaania Liigume Pärnus meelitas üleeuroopalise mobiilsus- ning spordinädala raames liikuma endale sobival ajal ja kohas, rõhudes korduste arvule ning individuaalse liikumisharjumuse kujundamisele. Üle kahe nädala kestnud teemakampaania raames liiguti kokku 737 korral ning läbiti kamba peale 7193 kilomeetrit, mis teeb pea sama palju maad, kui näiteks Aafrika mandri ületamine selle kõige laiemas kohas. Unikaalseid liikujaid oli 95. Enim vähemalt viiekilomeetriseid liikumiskordi – 52 – kogus Klaarika Prii. Järgnesid Marina Ristal 39 ja Piret Bart 28 erineva liikumiskorraga. Liikuda võis erineval moel kondiaurul – joosta, käia-kepikõndida, sõita jalgrattal ning rulluiskudel. Eraldi võimalus tagati erivajadustega inimestelegi, ratastoolis liikusid aktiivselt Kaspar Vomm ja Karel Jürisoo.
„Kampaania utsitas mind isiklikult küll rohkem liikuma. Kasutasin igal võimalusel jalgratast- näiteks kodu ja töö vahet liikumisel. Üks töökaaslanegi võttis eeskujust tuld, sest sõitis Saardest autoga äärelinna, haaras seejärel pagasiruumist ratta ning väntas töökohta,“ rõõmustas rekordinaine Prii, kes kavatseb väljas liikuda võimalikult kaua, külmade saabumiseni. „Seejärel kolin spordisaali, kus harjutan edasi,“ märkis regulaarne Kahe Silla Klubi spordisündmuste külastaja.
Pärnu linnavalitsuse sporditöö peaspetsialisti Maarja Tammai sõnutsi oli osalenute ülesandeks koguda võimalikult palju liikumiskordi.
„Iga liikumiskord tähendas kampaanias ühte unikaalset sisestust. Kui inimene käis näiteks jooksmas või rattaga sõitmas ära, sisestas ta väljavõtte oma liikumisäpist või aktiivsusmonitori ekraanipildi Kahe Silla klubi kodulehele ning nõnda need liikumiskorrad kogunesidki,“ selgitab Tammai.
Keskmiselt liikus iga osaleja kahe nädala jooksul 10-20 korda ehk keskeltläbi kaks korda päevas. Kuigi spordiklubi kodulehel võis registreerida absoluutselt iga liikumiskorra, läksid aktiivsemate välja selgitamisel arvestusse need korrad, mil inimene liikus vähemalt viis kilomeetrit. Populaarseimaks liikumisviisiks oli käimine ja kepikõndimine, järgnesid jalgrattasõit ja jooksmine.
Linna sporditöö peaspetsialisti hinnangul võib Pärnus esimest korda toimunud veebipõhise liikumiskampaania õnnestunuks lugeda.
„Tore oli näha, kuidas inimesed sotsiaalmeedias oma liikumisest pilte jagasid ja teisi liikuma innustasid. Üksteisele elati kogu hingest kaasa. Vaadates esikolmikusse jõudnud naiste ja teiste tublide osalejate tulemusi, jääb vaid üle loota, et inimeste harjumus aktiivselt liikuda jätkub ka pärast kampaaniat,“ ütleb Tammai.
Kahe Silla Klubi spordisündmuste eestvedaja Vahur Mäe hinnangul võib samuti esiksündmust kordaläinuks pidada.
„Liikumiskordi kogunes enam kui lootsime. Unikaalseid külastajaid võinuks küll rohkem olla, ent ega ühe aastaga imet tee. Nii nagu liikumine on järjepidev ja terviklik protsess, mõjuvad erinevad kampaaniadki pikema aja jooksul. Nagu aktiivse Klaarika kogemus näitab, on hea eeskuju nakkav,“ hindas Mäe. Korraldaja sõnul on Kahe Silla Klubi edaspidigi valmis liikuma ergutavaks koostööks. „Vaadakem enda ümber – meie seas on väga palju väheaktiivseid, kes oma tervisesse mingilgi moel ei panusta. Meie, aktiivsete, eeskujul on oluline roll ning loodetavasti aitavad taolised algatused liikuma meelitada just seda sihtgruppi,“ arutles korraldustiimi juht.
Kõik kampaanias kaasa löönud saavad laadida kodulehelt alla nimelise diplomi. Iga osaleja saab preemiaks rullmassaaži kinkekaardi, mida saab nime ütlemisel lunastada Pärnu spordihalli administraatorilt. Kõige aktiivsemad osalejad saavad kutse 10. jaanuaril Pärnu kontserdimajas toimuvale Pärnumaa kultuuri- ja spordiauhindade üleandmise tseremooniale „Tähesära“.
Kommenteeri