Maraton Eesti Vabariik 100 on 22. juunil Pärnumaal toimuva Võidupüha maratoni erisündmus, mis tähistab riigi juubelit sportlikul moel. See on kordumatu „üks-ja-ainus-kord“ joostav sündmus, mis võimaldab tähistada väärikat sünnipäeva jooksurajal sõprade ja tuttavatega kõrvuti pingutades. Sündmuse kavas on lisaks maratonile poolmaraton, uudne  e-maraton ning lastejooksud.

Sini-must-valge maratoni distants viib  osaleja mööda olulistest Maraton Eesti Vabariik 100ajaloomälestistest ning tutvustab Pärnumaa kaunist loodust. Pulli küla, Reiu muinasasula leiukoht, Reiu-Raeküla luitemännik, pilkupüüdev Jaansoni kallasrada, Tallinna Väravad, Vallikäär, Pärnu rand –  need on vaid mõned orientiirid, mis muudavad  maratonikogemuse omalaadseks. Kõiki maratonil ja poolmaratonil osalejaid ootab rajal ja selle ääres palju sini-must-valget ning finišis juubelihõngulise medaliga vastuvõtt iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi juures Pärnu Rüütli platsil.

Maratonipäev saab alguse kell 15.00, mil Torist antakse lähe klassikalisele maratonile. Need, kel 42 kilomeetrit üle jõu käib, saavad oma katsumuse poolmaratoni läbimisega, mille stardipauk kõlab kell 16.45 Paikuse vabaõhulava territooriumilt. Kõik väikesed jooksusõbrad aga kogunevad Pärnus Rüütli platsil, kus alates kell 14.30 toimuvad lastejooksud. Jooksu finišiala on püstitatud Pärnu kesklinna Rüütli platsile, kuhu oodatakse finišeerujatele kaasa elama. Ühtekokku oodatakse jooksurajale ligi 700 pikamaajooksjat ning sadu lapsi.

Eelregistreerimine
www.2silda.ee kuni 19.06 kell 23.59.
Pärnu Keskuse infopunktis kuni 19.06 kell 20.00.
Soodsaim registreerimine kestab 24. veebruarini. Tutvu osalustasude ja juhendiga kodulehel.

E-maraton avab uue võimaluse

Juubelipidustuste programmi on lisandunud ka virtuaaljooks, teisisõnu e-maraton. Võimaluse selles osaleda saab 21.-22. juunil. See tähendab, et üritusest osasaamiseks ei pea ilmtingimata Pärnusse sõitma, sest startida saab igal pool ja osalejale sobival kellaajal üle maailma. Distantsidena on kavas nii maraton kui poolmaraton. Teha pole vaja muud, kui jooksu lõppedes oma aktiivsusmonitori või -äpi logi salvestada ning see korraldajale kinnituseks saata. Kes soovib, võib distantsi läbida kasvõi jõusaali või kodusel jooksutrenažööril ning keelatud pole käimine-kepikõndki.  Seejärel kantakse finišeerunud lõpuprotokolli ning neile saab osaks e-maratoni pakett, mis sisaldab jooksu sümboolikaga elektroonilist diplomit ning postiga osaleja koju saadetavat EV100 kujundusega medalit. E-maratoni idee peaks eriti hästi sobima ka välismaal viibivatele eestlastele ning välismaalastest maratonikogujatele. E-maratonile saab ühe hinnaga kirja panna terve registreerimise perioodi vältel st kuni 19. juunini.

Maraton Eesti Vabariik 100 nime saamise lugu

„Alustasime juubelimaratoni idee kavandamist juba kolm aastat tagasi ning mõte leidis nii spordisõprade kui omavalitsuste seas suurt soosingut. Nii ongi üritust organiseerival Pärnu Kahe Silla klubil suur au ja tähtis roll unikaalne jooks läbi viia“, rääkis peakorraldaja Vahur Mäe.

Mäe lisas, et kuna Pärnumaa roll Eesti riigi kujunemisloos on olnud märkimisväärne, pole jooksuvõistlusele ambitsioonika Maraton Eesti Vabariik 100 nime andmine juhuslik. Just Pärnus loeti 1918. aasta 23. veebruaril esimest korda rahvale ette riigi iseseisvusmanifest ning Eesti sünnilinnast on pärit omariiklusele alusepanijad: Konstantin Päts, Jüri Vilms, Konstantin Konik ja Hugo Kuusner. Lisaks on Pärnumaal mitmeid riigi tekkelooga seotud kultuuri- ja arhitektuurimälestisi ning peale kõige muu asustati ligi 11000 aastat tagasi jää taandumise järel esimesed alad just siin. Ajalooallikatest on teada-tuntud Pulli ja Reiu muinasasulate leiukohad. Seega on Võidupüha maratoni radadel toimuv ja eelpool toodud seoseid loov Maraton EV100 pärnakate kingitus jooksurahvale Eesti suureks juubeliks.