Kui veel eelmise kümnendi algusaastail olid moodsad spordikellad pigem tõsiste tippude pärusmaa, siis tehnoloogia ülikiire areng ning liikumisharrastuse populaarsuse tõus on igast aktiivsest inimesest teinud Spordikell_Kahe Silla jookspulsikella potentsiaalse kasutaja. Seadme valik sõltub paljudest aspektidest, ent eelkõige tuleks lähtuda reaalsest vajadusest, mis aga esmalt tähendab enda jaoks suure pildi osadeks võtmist.

Läheneva e-maratoni eel võtsime ühendust koostööpartner Polari turundusjuhi Henri Sipraga, kes jagab soovitusi, millest pulsikella valimisel alustada. Samuti leiab alljärgnevast intervjuust ülevaate, millistesse segmentidesse mudelid jaotuvad, kes on tuntuimad Polari saadikud maailmas ja Eestis ning miks võiks igal aktiivsel inimesel tehniline abimees olema.

Miks ja kes peaksid pulsikella treeningutel kasutama? 

Pulsikella kasutamist võiks kaaluda iga aktiivne inimene, kes moel või teisel end liigutab. Sama kehtib aktiivsuse tõstmise kohta, teadliku sportimise huvides peaks abivahend kindlasti olema. Tänapäeva pulsikellast on ühtlasi saanud aktiivsus- ja unemonitor, ekraan info eelvaatamiseks mobiiltelefonist või lausa nutiseadme juhtimiseks.

Aasta 2018 on kaasa toonud uue trendi, mis puudutab inimese und ja selle analüüsi. Et mõista ja jälgida une mõju inimese igapäevasele elurütmile ning une kvaliteedi seoseid sportlike saavutuste vahel, võimaldavad uuemad Polari mudelid nagu A370 ja M430 süvaanalüüsi. Kõik andmed salvestuvad pulsomeetrisse kasutaja isiklikku niinimetatud treeningpilve. Nii on lihtne personaalset arengut jälgida ning jagada infot sõprade või treeneriga. Kui esimesed pulsikellad rohkem kui 40 aastat tagasi turule tulid, olid nad küllaltki kohmakad ning neid said kasutada professionaalid, ent sedagi spetsialistide valvsa pilgu all. Kaasaegne tehnoloogia on avanud aga täiesti uue ukse, personaalsete tulemuste mõõtmine võimaldab treeningute taktikalist planeerimist ning tulemuste ajastamist. Ka rajaprofiili ja tulemuste vahel saab luua seoseid. Näiteks nutikad motokrossisõitjad on õppinud GPS-süsteemi kasutama viisil, et paremini oma hüppeid ajastada ja läbi selle ringide läbimise aega lühendama. Tehnoloogia võimaldab pulssi mõõta mitmel moel. Lisaks traditsioonilisele pulsivööle (Polari puhul H10), on võimalik pulssi võtta ka käe- või õlavarrel (OH1 andur) või hoopis kellaga randmelt (mudelid M200, M430, A370).

Mida peaks spordikella valimisel silmas pidama? Millised on levinumad vead kellade valimisel?

Esmalt on vaja mõista, millise ala harrastamiseks seadet soovitakse kasutama hakata. Tõenäoliselt piisab paljudele aktiivsusmonitorist, ent kui tegeletakse mitmete aladega, näiteks triatloniga, võib juba tippmudeli poole vaadata. Pulsikella valimisel tasub läbi mõelda praktilised vajadused ja elementaarsed funktsioonid. Näiteks jooksmisega alustaja võiks kaaluda soodsamat mudelit M200, millel on kõik elementaarsed funktsioonid peal. Lisaks on see varustatud GPS-võimekusega. Nõudlikum jooksusõber võiks aga kiigata seeria M430 poole, kuna seade koondab endas ka juba spetsiifilisi näitajaid. Ent salvestusvõimekusega Polari andureid võib vabalt kasutada ka Polar Beat mobiilirakenduses ning sel moel oma treeninguid mitmekesistada.

Millistesse kategooriatesse spordikellad liigituvad ning kas jooksmiseks või kepikõnniks mõeldud kellad on spetsiifiliste parameetritega? Palun kirjeldage lühidalt erinevaid kellade tüüpe!

Polari seadmed liigituvad kolme kategooriasse: elustiil, sport ja Pro. Nagu viimase nimigi viitab, on see mõeldud nõudlikuimale kasutajale. Mitmekesise mudelivalikuga saab tutvuda siin. Eraldi saab välja tuua ka rattaspordi tooted (M460, V650). Vähemteada on fakt, et ka võistlushobuste südametööd on võimalik mõõta. Selleks on Polaril eraldi Equine kategooria. Kui harrastate kepikõndi, tasub esmalt vaadata elustiili valikut ning kui olete vähegi tõsisem sportija, on mõistlik uurida sport-kategooriat. Paljude lisafunktsioonidega ja väga nõudliku kasutaja jaoks on valikus profisarja V800 toode. Polari funktsioonidega saab tutvuda siin.

Kui aktiivselt inimesed üldiselt spordikellasid kasutavad?Polar M430_e-maraton

Spordikellad leiavad üha enam kasutust ja sellest on saanud globaalne trend. Uued tehnoloogiad võimaldavad spordikella ja mobiilseadme omavahelist sidumist ja see on toonud juurde palju uusi kasutajaid. Spordi ja nutimaailma vahel olev piir on ka aina hägusem ja tihtipeale võime siin rääkida ühest tootest. Pealegi on pilkupüüdvad spordikellad muutunud igapäevaseks tarbeesemeks ega kuulu, nagu vanasti, vaid treeningute juurde. Samas, uute tehnoloogiate kasutuselevõtt vajab ka nende tundmist ning siin on tootjatel ja edasimüüjatel roll neid kasutajatele üha põhjalikumalt tutvustada.

Kes on Eestis ja välismaal tuntuimad Polari saadikud?

Polar tähistas hiljuti oma 40 aasta juubelit ning pool sellest ajast on tegutsetud ka Eestis. Mainekatest kasutajatest võib välja tuua triatleedid Sebastian Kienle ja Frederik van Lierde aga ka Soome laskesuusaässa Kaisa Mäkeraineni. Eestis kasutab Polari brändi plejaad tuntud tipptegijaid: kiiruisutaja Saskia Alusalu, kümnevõistlejad Karl Robert Saluri ja Johannes Erm, kolmikõed Luiged, teivashüppaja Robin Nool jpt. Teeme ka koostööd laskesuusa- ning suusahüppekoondistega. Palju loodame noortest, keda näeme tulevikus Polari lippu kõrgel hoidmas.

Kuidas Polaril Eestis on läinud?

Spordi- ja pulsikellade segment on Eestis võrdlemisi hästi esindatud ning ajas aina täienev. Polari brändi positsioon on turul hea. Tegemist on ju Soome kaubamärgiga ja geograafiline lähedus aitas tee Eestisse leida juba 90ndatel. Pulsikellade segmendis oli tegu kindlasti esimese tugeva tegijaga ning pikka aega meile konkurentsi ei pakutud. Nii pidime selgitustööd üksi tegema. Seda tänuväärsem on uute tulijate panus, kellega koos on teadliku liikumise ja treeningu põhitõdedest spordirahvast lihtsam harida. Kes soovib Polari tegemiste kohta süvitsi uurida, saab lugeda blogist.

***

Eesti esimene e-maraton toimub juba 21.-22. juunil Maraton Eesti Vabariik 100 egiidi all. Idee eesmärk on pakkuda kõigile võimalust sõltumata ajast ja asukohast riigi sajandale juubelile pühendatud jooksust osa võtta.

Tulemuse kirja saamiseks tuleb hiljemalt 25. juuniks edastada meile jooksu toimumist tõendav väljavõte või logi, milleks võib vabalt olla ka pulsikella mällu salvestatu. Kes soovib, võib distantsi läbida kasvõi jõusaali või kodusel jooksutrenažööril ning keelatud pole käimine-kepikõndki.  Seejärel kantakse finišeerunud lõpuprotokolli ning neile saab osaks e-maratoni pakett, mis sisaldab jooksu sümboolikaga elektroonilist diplomit ning EV100 kujundusega medalit. Lisaks loositakse kõikide osalejate vahel 2 uutes värvitoonides Polar M430 pulsikella.

Iga e-maratonil osaleja annetab stardimaksust 3€ olümpialootuse, kanuusõitja Joosep Karlsoni, ettevalmistuse toetamiseks.

Registreerida saab kodulehel kuni 19.06 kell 23.59.